جوش شیرین

o-BAKING-SODA-facebook

جوش شیرین Sodium Bicarbonate

مشخصات فنی:
جوش شیرین یا بی کربنات سدیم با فرمول NAHCO3 یکی از نمکهای سدیم در ترکیب با کربنیک اسید است که تنها یک هیدروژن اسیدی این ترکیب با سدیم جایگزین شده است . بی کربنات سدیم ترکیبی بدون بو و طعم است که معمولا به صورت پودر سفید یا به صورت بلورین یافت می شود که کمی دارای خاصیت بازی است.
این ماده به طور طبیعی از چشمه های آب معدنی و به صورت مصنوعی با عبور گاز CO2 از داخل محلول جوشان کربنات سدیم خالص یا محلول هیدروکسید سدیم به دست می آید. در این فرآیند کلرید سدیم با آمونیاک و دی اکسید کربن وارد واکنش می شود و بی کربنات سدیم به صورت رسوب ته نشین می شود که رسوب را بعد از صاف کردن و خشک کردن بر اثر حرارت به کربنات سدیم تبدیل می کنند.
موارد مصرف :
جوش شیرین در صنایع غذایی ، تولید نوشابه های گازدار به عنوان منبع CO2 ، در ترکیب خمیر نان ، در تهیه انواع بکینگ پودر مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این ماده در ترکیب خمیر دندان به رفع تدریجی لکه های دندان و سفید شدن آنها کمک می کند و همچنین در صنایع پاک کننده های خانگی و در کپسولهای خاموش کننده آتش به کار می رود. بی کربنات سدیم همچنین به عنوان باز دارنده در مواد منفجره استفاده می شود. در صنعت نساجی نیز برای عمل آوردن نخهای پشمی و ابریشمی می توان ردپای جوش شیرین یا بیکربنات سدیم را مشاهده کرد. جوش شیرین همچنین می تواند به عنوان پاک کننده و ساینده ملایم در صورتی که ایجاد حساسیت نکند برای زیبایی پوست استفاده شود.
یکی دیگر از مصارف جوش شیرین در صنعت دام و طیور می باشد و همچنین در آمریکا، جوش شیرین بعنوان ترکیب بی ضرری که قابل استفاده در غذای دام و طیور است شناخته شده و توسط FDA نیز مورد تایید قرار گرفته است .
واردات و فروش :
جوش شیرین خوراکی موجود در بازار ایران به دو صورت جوش شیرین چینی و جوش شیرین ایرانی می باشد.
شرکت توسعه تجارت آریان بعنوان وارد کننده مواد شیمیایی صنایع غذایی، جوش شیرین خوراکی برند MALAN ساخت کشور چین را نیز در بسته بندی کیسه های ۲۵ کیلوگرمی وارد مینماید.